fallback

Американските власти се подготвят за бунтове на президентските избори

Разделението в страната е осезаемо навсякъде: администрацията на Тръмп изостри поляризацията, която нараства от десетилетия

08:19 | 27.10.20 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В САЩ дълги опашки пред избирателните секции няма да се видят едва на 3-и ноември. Много щати предлагат предсрочни избори по пощата или лично. И в рамките на пандемията повече хора о твсякога  използват тази възможност. Повече от 50 милиона граждани на САЩ вече са гласували.

Това е осем пъти повече, отколкото по време на изборите през 2016 г. Всеки ден се появяват нови кадри на хора, които стоят на опашка с часове. Процесът отнема повече време от обикновено, тъй като трябва да се спазват интервали и да се дезинфекцират компютрите за гласуване.
 Но не само ефектите от коронавируса правят тези избори извънредни. Федералната полиция (ФБР) и местните власти се подготвят за възможността за безредици в изборния ден.


Министерството на правосъдието и вътрешната сигурност изпраща персонал в градове като Чикаго и Минеаполис. Там, в покрайнините на протестите „Black Lives Matter, имаше насилие, грабежи и сблъсъци с десни милиции.
 „Тези избори ще бъдат като никой друг в историята на нашата нация“, предупреждава Асоциацията на кметовете на САЩ. Кметовете са „сериозно загрижени“, че „може да има опити за сплашване и протести в деня на изборите и след това“.

Тръмп насажда съмнения за валидността на изборите

Главният прокурор на Мериленд Брайън Фрош се обърна в средата на октомври към обществото. Той искал да "напомни на избирателите, че имат право да не бъдат тормозени или сплашвани, когато отиват до урната", каза той. "Всеки, който се опита да наруши тези закони, ще бъде преследван”.

Обиди и тормоз около деня на изборите вече са се случвали и в миналото. Но тази година социалният климат е особено нажежен: престъпленията от омраза и продажбите на оръжие се увеличават. И най-лошото: Самият президент на САЩ Доналд Тръмп поражда съмнения относно валидността на изборите.

По време на телевизионния дуел в края на септември той помоли своите привърженици да отидат до избирателните секции. "Погледнете отблизо това", каза републиканецът. И насърчи дясната екстремистка група той да бъде „готова“. Това може да се разбере като сигнал за присъствие при вота.

Определени обстоятелства биха могли да насърчат вълнения. Ами ако изборите са оспорвани и резултатът виси на косъм със седмици? Ами ако Тръмп всъщност не приеме евентуално поражение? Или какво ще се случи, ако неверни твърдения онлайн предизвикват протести? 

За момента това са просто симулационни игри. Но организациите за граждански права и американските медии вече съобщават за инциденти. От техните анализи става ясно, че сплашването може да приеме много форми.
 В щата Вирджиния десетки привърженици на Тръмп се събраха точно пред избирателна секция, викаха „Още четири години!“ И развяваха знамена на Тръмп. Не е незаконно, но няколко гласоподаватели бяха конвоирани в сградата, защото се чувствали тормозени. Имаше подобни кадри и от Калифорния, Тенеси или Ню Мексико, например под формата на автомобилни конвои с флагове на Тръмп, които се движат напред-назад пред избирателната секция.

В Пенсилвания се роят автоматичните обаждания, така наречените Robocalls, които заплашват със заповеди за арест, ако бъде избран „грешният“ кандидат. Във Флорида въоръжен униформен полицай се появи в избирателната секция с маска с надпис „Trump 2020: No more bullshit“.

Активизъм, който пресича границите, има и в лагера срещу Тръмп: Например, поддръжници на президента показват фенски знаци в предните си дворове, разкъсани от опоненти. А пандемията благоприятства агресията, например между феновете на маските и отказващите, както документира уебсайтът за краудсорсинг SeeSay2020.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:24 | 14.09.22 г.
fallback